Már több, mint két hónap eltelt, mióta a németek Dél-Korea ellen végleg lebőgtek az oroszországi világbajnokság csoportkörében. Jogi Löw akkor ígéretet tett, hogy hagyja kiforrni a tapasztalatokat, majd az ősz közeledtével beszámol ezekről.
Eredendően arra lehetett számítani, hogy ezt a DFB illetékesei és/vagy a Bundesliga klubok szakmai vezetői előtt teszi meg. A most szerdai kerethirdetés előtt azonban brutális hosszúságú és összességében elég mély elemzést adott a nyilvánosságnak arról, mi történt Oroszországban és minek kell történnie a jövőben.
Hallgatni is elég megterhelő volt, olvasni sem egyszerű, így egy kivonattal lehetne a legjobban rávilágítani a lényeges pontokra. Ezeket mondta el Jogi Löw szerdán:
- Megérdemelt volt a kiesés, mindenki messze a határai alatt maradt. Csalódott és dühös volt egyszerre. De a kiesést követő negyedik napon leültek Oliver Bierhoff-fal, és úgy gondolták, hogy a motiváció, erő és lelkesedés továbbra is megvan bennük.
- Az előző tornákkal együtt elemezték a 2014-es VB-t is. 2010-ben már egységes csapatként szerepeltek, sokat profitáltak a védekezésből és a kontrákból. 2014-ben már dominancia és labdatartás által akarták és tudták megnyerni a meccseket, még inkább egységessé vált a csapat. 2014-ben volt a csúcson a csapat, nemcsak az eredmény tekintetében.
- Azáltal, hogy 2014-ben ilyen játékkal tudtak nyerni, a többi csapatot is arra sarkallta, hogy még jobban visszahúzódjon. Ez pedig még nagyobb dominanciát követelt meg tőlük. Ezért kellett fejlődniük a 2014-ben védjeggyé vált stratégiában.
- Fontos szerepet játszott az előkészületekben annak vizsgálata, mely csapatok fognak majd jó eséllyel odakerülni a legjobb négybe. Valamint készülni a végső ütközetekre is. Megvizsgálva az ő játékukat, olyan repertoárt kidolgozni, amely ő ellenük is eredményes lehet.
- Minden játékossal külön is beszélni akart a nyaralásokat követően.
- A védekezés sokkal fontosabb volt, mint az előző VB-ken. Majdnem mindenki mindössze három támadójátékossal állt fel. Megint inkább a kontrákra mennek rá illetve az állított szituációkra? Az elitbajnokságokat a labdatartásra építő csapatok nyerik meg, Németországban is. De a Bajnokok Ligáját a Real Madrid, amely másként játszik.
- Őszintén elmondta, hogy a labdatartásra irányuló precizitás-igénye már-már arrogáns volt. A csoportmeccseken erre akart építeni, s a kieséses szakaszban jobban a védekezésre. De rosszul mérte fel a helyzetet, hiszen a Mexikó elleni meccs nyomban egy „K.O.- meccs” volt. A vereséggel együtt már mindegyik.
- Változatosabb, rugalmasabb játékra van szükség.
- FONTOS! Ahhoz, hogy megnyerj egy tornát, magas hőfokon kell égned és meg kell lennie a szükséges enthuziazmusnak, lelkesedésnek /kitérő, Hamvas Béla: „Nem a bizonyosságot keresi, hanem az enthuziazmust. Az erőket, amelyekhez nyúl, felszabadítja.”/ A 2014-es VB-t követően nem sikerült új tűzzel folytatni. Nem sikerült úgy nekimenni a tornának, hogy mindenkinél meglegyen a szenvedély, lelkesedés, küzdőszellem és a párharcokban való erő. Nem volt meg a láng, magyarul talán inkább szikra.
- Elmondja, hogy egyébként az ő feladata lett volna, hogy mindenki motivált legyen. Nem sikerült. Látja, hogy a játéknak és a motivációnak is stimmelnie kell ahhoz, hogy jó tornát tudjanak futni.
- Hatalmas probléma volt a helyzetkihasználással. 2014-ben 13, 2018-ban 24 helyzetük volt meccsenként.
- Relatíve sokat futottak, de nem elég intenzíven.
- 2014-ben a labda átvétele és továbbadása között 1,19 másodpercre volt szükség, idén 1,5. Emiatt idén minden ellenfél esélyt kapott arra, hogy hamar rendezze sorait a védekezésben.
- Thomas Schneider már nem tagja az edzői stábnak, ő a scoutingban kap majd helyet.
- Az edzői stáb három emberből fog állni: Jogi Löw, Marcus Sorg és Andy Köpke. Urs Siegenthaler is a csapat mellett marad, mint a scouting vezetője.<
- Megfelelő keveréket akarnak a tapasztalt és fiatal játékosokból.
- A Nemzetek Ligáját komolyan veszik.
- Mesut Özil. A játékos nem hívta őt fel külön. A menedzsere hívta fel, mikor már a harmadik nyilatkozat is kiment. Általában minden visszavonuló játékos először őt hívja fel. Özil nem tette ezt meg.
- Löw többször is próbálta felhívni Özilt, de nem sikerült „elérnie” őt.
- A török elnökös fotó hatását alulértékelték. Löw maga is. A német elnököt is megpróbálták bevonni a helyzet megoldásába. Sok erőt emésztett fel. De ez nem lehet kifogás a kiesésre.
- A rasszizmus váddal nem tud mit kezdeni, mert a DFB-ben ilyesmi még szóba se került soha. Gündogant és Özilt szakmai okokból jelölte.
Oliver Bierhoff:
- A 14 év eredményes munkában és nem a közelmúlt lebőgéséből kell a hangulatot megalapozni. Ezen dolgozni kell.
- Hanyagok voltak, hogy azt hitték, a továbbjutás és a szurkolók támogatása magától értetődő.
- 30 éve van a profi sportban, rengeteg emberrel beszélt, de még sosem voltak annyira ellentétes vélemények, mint az Erdogan-fotóval kapcsolatban. Alulértékelték.
- Visszautasítja viszont, hogy akár a szövetségnél, akár a válogatottnál felmerülhetne bármiféle rasszizmus.
- Szorosabb kapcsolatot akarnak a szurkolókkal.
- A válogatottnak különleges légköre volt. 2006-ban kialakítottak egy magatartási kódexet, ami sokáig tartotta is magát. Most itt az idő új iránymutatásokkal gazdagodni, de ezt a játékosokkal közösen kell kialakítani.
- 2018-ban semmivel se vittek bele több reklámot és marketinget, mint 2014-ben.
- Az év végén új sportigazgatóra lesz szükség, Horst Hrubesch visszalép.
- Utánpótlás: létrehoztak most egy projektekkel foglalkozó csoportot, mely a német futball új útjaival foglalkozik majd.
Jogi Löw a kerettel kapcsolatban:
- Ugye Jogi Löw olvasatában Özil kulcsember volt. De szerinte vannak, akik képesek lehetnek őt pótolni. (..)
- A kimaradó Sami Khedirával hosszasan beszéltek. Khedira nem olyan fajta, aki visszalépne a válogatottságtól. A készségét jelezte. De Löw most teret és lehetőséget akar adni más játékosoknak is. És majd később megbeszélik, hogyan tovább.
- Most majd különös figyelem és nyomás alá kerülnek. Másfajta arcukat akarják mutatni, már most meg akarják mutatni, hogy nemcsak a szájuk jár.
- Nagyon jó volt a VB_keret, de nem tudták hozni magukat.
- Most nem volt meg az a fajta csapatszellem, ami 2014-ben. De ennek sokszor idő is kell a torna alatt.
- Philipp Lahm, akinek a nyilvános kritikája miatt sok firkász örömködik, először Jogi Löwöt hívta fel, hogy elmondja a véleményét. Jól ismeri Löw munkáját és azt, hogyan bánik a csapat tagjaival. Lahmnak igazán van rálátása Löw munkájára. Lahm elmondta, szerinte hogyan kellett volna a fiatalokkal bánni.
- Löw szerint nem kell mindent megváltoztatni, ez nem az a helyzet.
- Nyomatékosította, hogy bárhol is dolgozzon, az ő csapata nem fog kizárólag a védekezésre építeni.
- Sanéval külön beszélt. Szerinte akkor az volt a legjobb keret. Az edzőtáborban nem a legjobb teljesítményével rukkolt elő. De már akkor is biztos volt abban, hogy a jövőben építeni akar Sanéra.
- Van 4-5 idősebb játékos. Fontos, hogy legyen egy tengely, akikhez a fiatalok idomulni tudnak. Ez a 4-5 játékos sokkal többet tud, mint amit a VB-n mutatott. A nehezebb mérkőzéseken nagyon fontos, hogy ők hozni tudják a teljesítményüket.
- Gündogant fontos játékosnak ítéli meg a közeljövőre nézve. Abszolút azonosulni tud a célokkal. Reméli, hogy a „szurkolók” is el tudják fogadni ezt.
- A játékosokkal való beszélgetésben nagyfokú önkritikával találkozott.
- Mario Götze még nem írta le magát a válogatottnál. Ha újra folyamatosan jó teljesítményt fog nyújtani, aki újra szóba kerül majd a válogatottnál is.
- Özilt a saját játékosának tartotta a válogatottnál. Szerinte Özil az elmúlt 20-30 év egyik legjobb német játékosa. És szerinte ez így is lesz. Csalódott, hogy nem közvetlenül tőle tudta meg.
- Teljesen más a csoportmeccs és a kieséses szakasz. Az első meccsen még zajlik a konkurenciaharc. A végén pedig már abban gondolkodik mindenki, hogy ’még kettőt kell nyerni és akkor világbajnokok leszünk.’ A csapatszellem a kieséses szakaszra érik meg.
- Senki sem ivott alkoholt, éjfélre már az ágyban volt. Este internetezhettek.
- Serge Gnabry-t is figyelemmel követik.
- Julian Draxlerre nagy terhet fog pakolni, Joshua Kimmich mindig odateszi magát.